Jak to w Meksyku

Moje wrażenia z codziennego życia w Meksyku. Napisz do mnie: commbi@onet.eu

Wpis

środa, 25 stycznia 2012

Lydia Cacho z Meksyku nagrodzona

Wlasnie sie dowiedzialam, ze nagrode Olofa Palmego za 2011 rok dostana Roberto Saviano i meksykanska dziennikarka Lydia Cacho. "Za ich niestrudzoną, bezinteresowną, często samotną walkę o ideały i bliźnich" - tak przyznanie wyróżnienia uzasadniła fundacja upamiętniająca postać zamordowanego w 1986 roku premiera Szwecji Olofa Palmego.

Roberto Saviano - wiadomo - autor książki "Gomorra" z 2006 roku, w której ujawnił organizację mafii w Neapolu, w tym jej powiązania z polityką i biznesem. W 2009 Saviano wydał książkę "Piękno i Piekło", która zawiera esej - który jest hołdem dla zamordowanej rosyjskiej dziennikarki Anny Politowskiej, laureatki Nagrody im. Olofa Palmego z 2004 roku. Pisarz żyje pod groźbą śmierci, na jaką mafia skazała go za napisanie "Gomorry". Z tego powodu ma przyznaną osobistą ochronę.

Lydia Cacho jest meksykańską feministką, działaczką na rzecz praw człowieka, dziennikarką i pisarką. W 2005 roku opublikowała książkę "Los Demonios del Eden", w której ujawniła sieć pedofilów. Cacho sprzeciwia się międzynarodowemu handlowi ludźmi, założyła organizację pomagającą pokrzywdzonym kobietom. W Meksyku otrzymywała pogróżki, była aresztowana pod zarzutem zniesławienia

wiecej o Lydii Cacho tu:
http://amnesty.org.pl/no_cache/archiwum/aktualnosci-strona-artykulu/article/6649/589/category/24/neste/9.html

i jej wlasnym glosem prosto z autosrkiej strony (po angielsku):
http://www.lydiacacho.net/25-01-2011/letter-from-mexico/

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
commbi
Czas publikacji:
środa, 25 stycznia 2012 06:01

Polecane wpisy

Wyszukiwarka

Kategorie

Kanał informacyjny